Dränering Veberöd Skåne

Hej och välkommen till vår sida familjenbbygger.se jag heter Håkan och jag har hållit på med Dränering i Veberöd, Skåne i 11år.

Dränering erfordras för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder undan regnvatten till dagvattenledning och vattenhål. Dränering behövs för alla typer av husgrunder.  Beroende på husgrund och markförhållanden så behövs det olika sorter av dränering. Dräneringen ska framför allt leda bort ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre innebörd.

Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda bort vatten. utlägget för en dränering växlar mycket beroende på fastigheten och på vilket sätt lätt det är att komma åt byggnaden från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern

Om dräneringen inte har normal funktion ordentligt och du har fastighet med källare   så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan orsaka problem.

Vi på dränering Veberöd ab drar och lederundan vattnet ifrån byggnaden med bästa fuktskydd av svensk förfaringssätt. Totalt fuktskydd brukar oftast hålla i över trettio år.

Isolering:
Vi på dränering Veberöd ab värmeisolerar bostaden med pordrän värmeisolerande brädorsamt plastolit beroende på val.

Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Veberöd ab en helt ny bottenplatta med bästa betong.
förekommande tillägg kan uppkomma vid göromålets förlopp :

  • Grundplattan är dålig och behöver förstärkas.
  • Skåror i grunden .
  • Pålning av främst hörnen.
  • Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. Ej eldfarligt.

Vi på dränering Veberöd ab leder rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller en hel del stora hål gräves och fylls med grus hålet skall vara djupare i jämförelse med grundplattan.

Dränering Veberöd ab är ett aktiebolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Veberöd ab har renoverat mer än 130 villor och 18 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi ta itu med felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som klient köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• 14års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda yrkesutövare.

Okategoriserade