Dränering Skummeslövsstrand Halland

Hej och välkommen till vår sida familjenbbygger.se jag heter John och jag har hållit på med Dränering i Skummeslövsstrand, Halland i 12år.

Dränering behövs för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder dän regnvatten till dagvattenledning och vattenhål. Dränering krävs för alla typer av husgrunder.  Beroende på husgrund och markförhållanden så behövs det olika varianter av dränering. Dräneringen ska framför allt leda undan ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre mening.

Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda dän vatten. Priset för en dränering växlar mycket beroende på bostaden och hur lätt det är att komma åt villan från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern

Om dräneringen inte funkar ordentligt och du har fastighet med källarvåning   så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan vara orsak till problem.

Vi på dränering Skummeslövsstrand ab drar och leder iväg vattnet ifrån villan med bästa fuktskydd av svensk metod. Totalt fuktskydd brukar i regel hålla i över trettio år.

Isolering:
Vi på dränering Skummeslövsstrand ab värmeisolerar bostaden med pordrän värmeisolerande brädorsamt plastolit beroende på val.

Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Skummeslövsstrand ab en helt ny bottenplatta med bästa betong.
förekommande tillägg kan uppkomma vid sysslansgång :

  • Grundplattan är skröplig och behöver förstärkas.
  • Otätheter i underbyggnaden .
  • Pålning utav främst hörnen.
  • Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. inte brandfarligt.

Vi på dränering Skummeslövsstrand ab leder rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller en hel del stora hål gräves och fylls med grovt grus hålet skall vara djupare i jämförelse med grundplattan.

Dränering Skummeslövsstrand ab är ett aktiebolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Skummeslövsstrand ab har renoverat mer än 170 villor och 19 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi ta itu med felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som kund köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• 14års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda yrkesmän.

Okategoriserade