Dränering Laxå Örebro

Hej och välkommen till vår sida familjenbbygger.se jag heter Jan och jag har hållit på med Dränering i Laxå, Örebro i 19år.

Dränering fordras för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder iväg regnvatten till dagvattenledning och avloppsbrunnar. Dränering fordras för alla typer av husgrunder.  Beroende på husgrund och markförhållanden så behövs det olika varianter av dränering. Dräneringen ska framför allt leda iväg ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre mening.

Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda iväg vatten. kostnaden för en dränering växlar mycket beroende på byggnaden och i vilken grad lätt det är att komma åt byggnaden från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern

Om dräneringen inte funkar ordentligt och du har bostad med källare   så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan ge upphov till problem.

Vi på dränering Laxå ab drar och leder iväg vattnet ifrån huset med bästa fuktskydd av svensk metod. Totalt fuktskydd brukar oftast hålla i över trettio år.

Isolering:
Vi på dränering Laxå ab värmeisolerar byggnaden med pordrän värmeisolerande skivorsamt plastolit beroende på val.

Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Laxå ab en helt ny bottenplatta med bästa betong.
troliga tillägg kan uppkomma vid jobbets förlopp :

  • Grundplattan är svag och behöver förstärkas.
  • Sprickor i underbyggnaden .
  • Pålning utav främst hörnen.
  • Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. icke lättantändligt.

Vi på dränering Laxå ab drar rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller flera stora hål gräves och fylls med grovt grus hålet måste vara djupare i förhållande till grundplattan.

Dränering Laxå ab är ett aktiebolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Laxå ab har renoverat mer än 170 villor och 14 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi uträtta felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som klient köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• 11års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda fackmän.

Okategoriserade