Hej och välkommen till vår sida familjenbbygger.se jag heter Henrik och jag har hållit på med Dränering i Landskrona, Skåne i 18år.
Dränering krävs för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder undan regnvatten till dagvattenledning och brunnar. Dränering fordras för alla varianter av husgrunder. Beroende på husgrund och markförhållanden så fordras det olika varianter av dränering. Dräneringen ska framför allt leda undan ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre innebörd.
Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda iväg vatten. utlägget för en dränering växlar mycket beroende på byggnaden och på vilket sätt lätt det är att komma åt byggnaden från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern
Om dräneringen inte har normal funktion ordentligt och du har hus med källare så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan ge upphov till problem.
Vi på dränering Landskrona ab drar och leder vattnet ifrån stugan med bästa fuktskydd av svensk tillvägagångssätt. Totalt fuktskydd brukar i regel hålla i över trettio år.
Isolering:
Vi på dränering Landskrona ab värmeisolerar bostaden med pordrän värmeisolerande brädorsamt plastolit beroende på val.
Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Landskrona ab en helt ny bottenplatta med bästa betong.
förekommande tillägg kan uppkomma vid sysslans förlopp :
- Grundplattan är svag och behöver förstärkas.
- Skåror i grundkonstruktionen .
- Pålning av främst hörnen.
- Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. inte lättantändligt.
Vi på dränering Landskrona ab leder rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller en hel del stora hål gräves och fylls med småsten hålet bör vara djupare i förhållande till grundplattan.
Dränering Landskrona ab är ett aktiebolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Landskrona ab har renoverat mer än 160 villor och 17 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi åtgärda felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som konsument köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda yrkesutövare.