Dränering Jädraås Gävleborg

Hej och välkommen till vår sida familjenbbygger.se jag heter Magnus och jag har hållit på med Dränering i Jädraås, Gävleborg i 11år.

Dränering krävs för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder dän regnvatten till dagvattenledning och avloppsbrunnar. Dränering fordras för alla sorter av husgrunder.  Beroende på husgrund och markförhållanden så behövs det olika sorter av dränering. Dräneringen ska framför allt leda dän ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre vikt.

Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda iväg vatten. utlägget för en dränering växlar mycket beroende på huset och i vilken grad lätt det är att komma åt huset från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern

Om dräneringen inte går ordentligt och du har fastighet med källare   så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan vara orsak till problem.

Vi på dränering Jädraås ab drar och leder bort vattnet ifrån huset med bästa fuktskydd av svensk metod. Totalt fuktskydd brukar normalt hålla i över trettio år.

Isolering:
Vi på dränering Jädraås ab värmeisolerar bostaden med pordrän värmeisolerande samt plastolit beroende på val.

Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Jädraås ab en helt ny bottenplatta med bästa betong.
troliga tillägg kan uppkomma vid arbetetsgång :

  • Grundplattan är taskig och behöver förstärkas.
  • Skåror i grundkonstruktionen .
  • Pålning utav främst hörnen.
  • Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. inte lättantändligt.

Vi på dränering Jädraås ab leder rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller många stora hål gräves och fylls med småsten hålet skall vara djupare i förhållande till grundplattan.

Dränering Jädraås ab är ett aktiebolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Jädraås ab har renoverat mer än 160 villor och 17 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi utföra felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som klient köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• 8års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda yrkesmän.

Okategoriserade