Dränering Gullringen Kalmar

Hej och välkommen till vår sida familjenbbygger.se jag heter Adam och jag har hållit på med Dränering i Gullringen, Kalmar i 10år.

Dränering behövs för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder dän regnvatten till dagvattenledning och avloppsbrunnar. Dränering behövs för alla typer av husgrunder.  Beroende på husgrund och markförhållanden så fordras det olika varianter av dränering. Dräneringen ska framför allt leda undan ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre betydelse.

Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda dän vatten. kostnaden för en dränering skiftar mycket beroende på huset och på vilket sätt lätt det är att komma åt huset från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern

Om dräneringen inte har normal funktion ordentligt och du har byggnad med  källarplan   så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan vara orsak till problem.

Vi på dränering Gullringen ab drar och leder iväg vattnet ifrån fastigheten med bästa fuktskydd av svensk förfarande. Totalt fuktskydd brukar för det mesta hålla i över trettio år.

Isolering:
Vi på dränering Gullringen ab värmeisolerar fastigheten med pordrän värmeisolerande skivorsamt plastolit beroende på val.

Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Gullringen ab en helt ny bottenplatta med bästa betong.
tänkbara tillägg kan uppkomma vid arbetets förlopp :

  • Grundplattan är taskig och behöver förstärkas.
  • Otätheter i grundkonstruktionen .
  • Pålning utav främst hörnen.
  • Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. icke brandfarligt.

Vi på dränering Gullringen ab leder rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller flera stora hål gräves och fylls med rullstensgrus hålet måste vara djupare i förhållande till grundplattan.

Dränering Gullringen ab är ett aktiebolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Gullringen ab har renoverat mer än 10 villor och 15 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi ta itu med felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som klient köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• 8års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda hantverkare.

Okategoriserade