Dränering Degeberga Skåne

Hej och välkommen till vår sida familjenbbygger.se jag heter Ove och jag har hållit på med Dränering i Degeberga, Skåne i 16år.

Dränering krävs för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder dän regnvatten till dagvattenledning och avlopp. Dränering fordras för alla varianter av husgrunder.  Beroende på husgrund och markförhållanden så krävs det olika typer av dränering. Dräneringen ska framför allt leda bort ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre innebörd.

Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda undan vatten. kostnaden för en dränering varierar mycket beroende på huset och i vilken grad lätt det är att komma åt villan från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern

Om dräneringen inte har normal funktion ordentligt och du har fastighet med  källarplan   så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan vålla problem.

Vi på dränering Degeberga ab drar och leder iväg vattnet ifrån byggnaden med bästa fuktskydd av svensk förfarande. Totalt fuktskydd brukar vanligtvis hålla i över trettio år.

Isolering:
Vi på dränering Degeberga ab värmeisolerar bostaden med pordrän värmeisolerande samt plastolit beroende på val.

Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Degeberga ab en helt ny bottenplatta med bästa betong.
troliga tillägg kan uppkomma vid jobbetsgång :

  • Grundplattan är svag och behöver förstärkas.
  • Sprickor i grunden .
  • Pålning av främst hörnen.
  • Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. Ej lättantändligt.

Vi på dränering Degeberga ab drar rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller flera stora hål gräves och fylls med grus hålet bör vara djupare i förhållande till grundplattan.

Dränering Degeberga ab är ett aktiebolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Degeberga ab har renoverat mer än 130 villor och 16 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi åtgärda felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som klient köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda hantverkare.

Okategoriserade