Hej och välkommen till vår sida familjenbbygger.se jag heter Andreas och jag har hållit på med Dränering i Åseda, Kronoberg i 14år.
Dränering krävs för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder iväg regnvatten till dagvattenledning och brunnar. Dränering fordras för alla typer av husgrunder. Beroende på husgrund och markförhållanden så behövs det olika varianter av dränering. Dräneringen ska framför allt leda bort ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre innebörd.
Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda bort vatten. utlägget för en dränering är olika mycket beroende på villan och i vilken grad lätt det är att komma åt bostaden från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern
Om dräneringen inte funkar ordentligt och du har bostad med undervåning så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan vara orsak till problem.
Vi på dränering Åseda ab drar och leder bort vattnet ifrån bostaden med bästa fuktskydd av svensk sätt. Totalt fuktskydd brukar oftast hålla i över trettio år.
Isolering:
Vi på dränering Åseda ab värmeisolerar bostaden med pordrän värmeisolerande plattorsamt plastolit beroende på val.
Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Åseda ab en helt ny bottenplatta med bästa betong.
Möjliga tillägg kan uppkomma vid göromåletsgång :
- Grundplattan är skröplig och behöver förstärkas.
- Sprickor i grunden .
- Pålning av främst hörnen.
- Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. icke lättantändligt.
Vi på dränering Åseda ab leder rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller en hel del stora hål gräves och fylls med grovt grus hålet måste vara djupare i jämförelse med grundplattan.
Dränering Åseda ab är ett aktiebolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Åseda ab har renoverat mer än 120 villor och 12 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi ta itu med felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som köpare köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• 11års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda yrkesmän.