Dränering Ålem i Kalmar

Hej och välkommen till Ålem i Kalmar jag heter Oskar och jag har hållit på med Dränering i Ålem i Kalmar i 12år.

Dränering krävs för att hålla fukt borta från betongplattor och källväggar. Dräneringsrör leder bort regnvatten till dagvattenledning och vattenhål. Dränering fordras för alla varianter av husgrunder.  Beroende på husgrund och markförhållanden så fordras det olika varianter av dränering. Dräneringen ska framför allt leda bort ytvatten från husets grund och skydda huset mot vattenflöden i marken. Som fuktskydd har dränering en mindre betydelse.

Dränering Kostnad Ålem i Kalmar Pris

Dränering Kostnad, husdränering
Husdränering utförs för att leda iväg vatten. kostnaden för en dränering skiftar mycket beroende på huset och på vilket sätt lätt det är att komma åt byggnaden från alla sidor om det finns hinder så är det svårare att dränera och priset blir högre. För ett vanligt litet hus så kommer priset att ligga mellan 100 – 150 000, eller 1500 – 2000kr metern

Om dräneringen inte funkar ordentligt och du har hus med  undervåning   så kan det bli översvämning där. Och även om det inte leder till översvämning om man inte har en väl fungerande dränering så kan det leda till ökad fuktighet och fuktskador som kan ge upphov till problem.

Vi på dränering Ålem i Kalmar drar och leder iväg vattnet ifrån villan med bästa fuktskydd av svensk förfaringssätt. Totalt fuktskydd brukar normalt hålla i över trettio år.

Isolering: dränering villa
Vi på dränering Ålem i Kalmar värmeisolerar bostaden med pordrän värmeisolerande skivorsamt plastolit beroende på val.

Grundförstärkning:
Omgjutning av bottenklack-platta. Vid förstärkning gjuter Vi på dränering Färjegårdarna i Dalarna en helt ny bottenplatta med bästa betong.
Eventuella tillägg kan uppkomma vid sysslansgång :

  • Grundplattan är risig och behöver förstärkas.
  • Sprickor i grunden .
  • Pålning utav främst hörnen.
  • Sprängning av berg dvs. med snigeldynamit. Ej eldfarligt.

Vi på Ålem i Kalmar drar rören till dagvattensystemet alternativt stenkistor dvs. ett eller många stora hål gräves och fylls med strandgrus hålet skall vara djupare i förhållande till grundplattan.

Dränering torpargrund – Dränera hus utan källare – dränera radhus

Dränering Ålem i Kalmar är ett bolag som inriktar sig på fuktskydd av grunder. Våran policy är att sätta kund och uppdrag i fokus. Dränering Ålem i Kalmar har renoverat mer än 160 villor och 12 hyresfastigheter under åren och i och med den långa {erfarenheten| rutinen| lärdomen| kunskapen| kan vi ta itu med felet på bästa och effektivaste sättet.
Du som kund köper en service och får:
Pålitlig arbetskraft.
• 12års garanti.
• Fasta tidsramar.
• Fasta priser.
• Lyhörda yrkesutövare.